Internetowa TV Lumen zachęca do pobierania "okienek" na parafialne strony www

Internetowa telewizja Lumen, poświęcona ewangelizacji, zachęca diecezje i parafie w całym kraju do pobierania oferowanych przez nią materiałów. Wystarczy ściągnąć specjalne "okienko". Instrukcja znajduje się na www.lumentv.pl.

FUNDACJA LUMEN

Aby finansować kosztowne przedsięwzięcie, jakim jest ogólnopolska Telewizja LUMEN utworzono Fundację Lumen. Została ona założona przy akceptacji naszego Biskupa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego. Ma osobowość prawną i wszystko co z tym związane (jest zarejestrowana w KRS, posiada NIP, REGON i konto w banku). Na samym początku jej siedziba znajdowała się w pomieszczeniach bielskiej Kurii przeznaczonych na ten cel przez Biskupa Ordynariusza. Trzon Fundacji stanowią ludzie ze wspólnot katolickich, a wszyscy zaangażowani w pracę (dziennikarze, operatorzy kamer, informatycy, graficy, prawnik, księgowi) są profesjonalistami w swojej dziedzinie.

Telewizja Lumen współpracuje z Komisją Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Fundacja Lumen ma także umowę o stałej współpracy z Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski podpisaną przez Biskupa Grzegorza Rysia – Przewodniczącego Zespołu i księdza Artura Godnarskiego – Sekretarza Zespołu.

Prezes Zarządu

Elżbieta Król-Cebulska
tel. 608 529 015
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rada Fundacji

Marian Cebulski - przewodniczący
Miłosz Jastrząb - sekretarz
Krzysztof Szwagrzyk- członek

Dane rejestrowe

KRS: 0000429584
NIP: 547-214-37-78
REGON: 243004455

Krajowy numer konta w PLN
51 1140 2017 0000 4702 1300 4568

Rachunek walutowy w EUR
Numer IBAN     PL83 2490 1057 0000 9902 2096 4429
Kod BIC/SWIFT     ALBPPLPW

Rachunek walutowy w USD
Numer IBAN     PL39 2490 1057 0000 9901 2096 4429
Kod BIC/SWIFT     ALBPPLPW

Adres:

ul. Żywiecka 132
43-300 Bielsko-Biała

www.LumenTV.pl

www.skleplumen.pl

www.firmy.lumentv.pl

www.lumentv.eu

www.youtube.com/TelewizjaLUMEN

 

Przykład zastosowania:

Poprzez swoje programy Telewizja Lumen chce tworzyć pozytywny obraz Kościoła, pokazywać żywy Kościół, wspólnoty, ludzi, którzy żyją Bogiem a także służyć dziełu ewangelizacji.

W Polsce działa ponad 350 inicjatyw w służbie ewangelizacji, w dzieła te angażuje się ponad 1,5 mln Polaków. Niestety prawie nikt o tym nie mówi, trudno nawet znaleźć o tym wzmiankę w Internecie. Ponadto w dostępnych mediach Kościół jest pokazywany tendencyjnie w sposób negatywny. To właśnie chcemy zmienić i tworzyć przeciwwagę dla laickich mediów, które prezentują świat w sposób uproszczony, opierając się na behawioralnych modelach funkcjonowania człowieka, jako hedonistycznego i bezmyślnego konsumenta i odbiorcy.


W odróżnieniu od mediów, często skutecznie podsycających u widzów sympatię dla praktyk sprzecznych z Ewangelią, pragniemy stworzyć interaktywny program, w którym różne grupy społeczne będą mogły odnaleźć wartości oparte na uniwersalnej prawdzie i osobie Jezusa Chrystusa.

W oparciu o podstawy społecznej komunikacji w świecie chcemy być łącznikiem w integracji ruchów, wspólnot, mediów, duszpasterstw, parafii oraz różnych środowisk, które z nowym zapałem i odwagą głoszą Ewangelię we współczesnym świecie.

Pragniemy także tworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń między różnymi ruchami i grupami zarówno w zakresie ewangelizacji jak i w wypełnianiu przez nich ich powołania

93% Polaków w wieku od 18-24 lat korzysta z Internetu (CBOS) a 53% internautów ogląda telewizję internetową (GEMIUS). Młodzież dzisiaj częściej korzysta z Internetu niż ogląda telewizję. Niektórzy młodzi ludzie sądzą nawet, że jeżeli czegoś nie ma w Internecie, to to nie istnieje. Nie może więc na tym polu zabraknąć Kościoła a wraz z nim dzieła nowej ewangelizacji. Dlatego temu zadaniu chcemy poświęcić naszą działalność medialną.

To co odróżnia nas od innych portali związanych z wiarą, to ścisły związek z życiem Kościoła. Naszymi bohaterami są nie tyle znane postacie mediów ale zwykli ludzie, którzy na co dzień tworzą wspólnotę Kościoła. Mówimy o tym co dobrego dzieje się w Kościele, budując pozytywny jego obraz. Przedstawiamy konkretne dzieła nowej ewangelizacji, zgodnie z naszym hasłem: Telewizja LUMEN – Nowa Ewangelizacja w praktyce.

1. Wspieranie dzieła Ewangelizacji

Przykład zastosowania:

Głównym celem jest wspieranie dzieła ewangelizacji poprzez rzetelne i profesjonalne przedstawianie nauczania Kościoła na temat nowej ewangelizacji a także informowanie o poszczególnych inicjatywach ewangelizacyjnych. Również sam portal ma pełnić rolę ewangelizacyjną. Poprzez świadectwa i Komentarze do Ewangelii chcemy ukazywać jak można żyć Ewangelią na co dzień w naszych czasach, w naszych warunkach kulturowych. Ewangelię komentują głównie osoby świeckie z ruchów, które dzielą się tym jak w dzisiejszym antychrześcijańskim świecie żyją danym fragmentem Ewangelii. Czynimy to także poprzez zamieszczane na stronie wywiady, orędzia, wykłady i wideokonferencje.

2. Promocja chrześcijańskiego stylu życia

Przykład zastosowania:

Kolejnym celem jest promocja chrześcijańskiego stylu życia poprzez programy dedykowane konkretnym grupom: dzieciom, młodzieży, kobietom. Chcemy w nich ukazywać jak rozwiązywać własne problemy zgodnie z zasadami Ewangelii i tworzyć chrześcijańskie środowisko życia. Te cykle programów powstały jako odpowiedź na realne potrzeby. Kobiety w cyklu „Dama z pasją” chcą pokazać, że chrześcijanka żyjąca zgodnie z Ewangelią może być kobietą sukcesu. Z kolei w innych programach, poprzez wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin, starają się pokazywać rozwiązania codziennych problemów zgodnie z zasadami wiary. Dzieci w swoich programach starają się wykazywać, że wiara w Boga nie jest „obciachem”, a życie chrześcijanina może być pełne radości. Pokazują też jak w twórczy sposób można spędzać wolny czas. Młodzi poruszają tematy, którymi żyją (np. singlowanie). Mogą także posłuchać swoich idoli, którzy ich fascynują oraz zobaczyć relacje z wydarzeń, które ich inspirują. W przygotowaniu jest dział dla mężczyzn, w którym, między innymi, będzie mowa o finansach i ojcostwie oraz dział dla rodzin.

W cyklu "Świat Kobiet" wywiad z dr. ginekologiem

Moda na Boga - cykliczny program prowadzony przez dzieci
3. Budowanie jedności Kościoła

Przykład zastosowania:

Bardzo ważnym celem jest także budowanie jedności Kościoła, co pragniemy czynić poprzez przystępny przekaz informacji w Wiadomościach a także reportaże z wydarzeń ewangelizacyjnych, wywiady, felietony. Chcemy w ten sposób uzupełnić pewien brak w przekazie wiadomości, dotyczący szczególnie dzieł ewangelizacji. Emitując wiadomości o wydarzeniach chcielibyśmy wykorzystać efekt globalnej wioski do budowania jedności. Dla ruchów i nie tylko jest to możliwość wzajemnego poznania się i zobaczenia co kto czyni w dziedzinie ewangelizacji. Dla środowisk, które chcą ewangelizować a brak im doświadczenia, może to być inspiracją. Dla ludzi nie związanych z ruchami może stanowić bodziec do zmiany myślenia o Kościele.

Wywiad z Księdzem Biskupem Grzegorzem Rysiem w trakcie akcji ewangelizacyjnej "Budzimy Kraków" 2012
4. Zapraszanie na wydarzenia ewangelizacyjne

Przykład zastosowania:

Ponadto ważną rzeczą jest zapraszanie na wydarzenia ewangelizacyjne i inne związane z życiem Kościoła. Dziś same ogłoszenia na zakończenie Mszy św. nie wystarczą. Ludzie często nie uczestniczą w dziełach ewangelizacji, bo nie wiedzą co ich tam czeka. Można to częściowo zmienić np. poprzez spoty filmowe zapraszające na wydarzenie, które wyjaśniają czego można oczekiwać, albo zawierają wypowiedzi ludzi, którzy wcześniej brali udział np. w kursie Alfa czy seminarium odnowy w Duchu Świętym. Dodatkową trudność w dzisiejszych czasach stanowi fakt, że młodzi ludzie, którzy nie są umocnieni w wierze, po prostu nie chodzą do kościoła. Nie mają więc nawet okazji wysłuchać zaproszeń z ogłoszeń parafialnych. Dzięki telewizji internetowej mamy okazję dotrzeć do nich w ich domach. Jest to duża i bardzo wymierna szansa.

"Ewangelizacja w Beskidach" - wywiad z o. Kocańda

Zespół pracujący przy realizacji filmów jest doświadczony i w pełni profesjonalny. Dziennikarze, operatorzy kamer, informatycy, graficy są wysokiej klasy specjalistami w swoich dziedzinach. Jest to bardzo ważne, gdyż w dzisiejszych czasach odbiorca jest bardzo wymagający i jeżeli materiał nie jest zrobiony profesjonalnie, to zostaje przez odbiorcę odrzucony.

Mamy za sobą duże doświadczenie w przygotowywaniu ofert filmowych przystępnych i atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy. Jako zespół zrealizowaliśmy już setki materiałów filmowych (ponad 460 Komentarzy do Ewangelii, ok. 90 wydań Wiadomości Diecezjalnych, ok. 60 relacji filmowych z wydarzeń, 50 wywiadów, ponadto świadectwa, wideokonferencje, filmy dla parafii, wspólnot w Internecie i na płytach DVD.

Skład Zespołu

Zarząd

Elżbieta Król-Cebulska - Prezes Zarządu

Rada Fundacji

Marian Cebulski - przewodniczący Rady

Miłosz Jastrząb - sekretarz Rady

Krzysztof Szwagrzyk - członek Rady

Zespoły redakcyjne

Komentarze do Ewangelii - ks. Ryszard Piętka, Franciszek Kopczak, Katarzyna Jakubiec, Dorota Górka, Jacek Zamarski, Darek Wołąkiewicz, Mirosław Hankus

Świat Kobiet - Jadwiga Podolak, Danuta Pasko, Alicja Sroka

Świat Młodszych - Marek Janik

Redaktorzy

Bogdan Sadowski - felietonista, przegląd wydarzeń, wywiady

Robert Karp - serwisy informacyjne, KAI

Beata Zamlewska-Pałyga - reportaże, wywiady

Grzegorz Czorny - lektor

Obsługa techniczna

Rafał Zgud - operator obrazu telewizyjnego i filmowego, montażysta

Szymon Twardak - operator, montażysta

Mateusz Sibik - operator, oświetleniowiec

Andrzej Kubatko - operator, montażysta

Daria Konior - operator, fotograf

Izabela Noszczyk - drugi operator, makijaż

Informatyka

Marian Cebulski - sprzęt informatyczny

Michał Kapusta - tworzenie i modernizacja strony internetowej

Graficy

Grażyna Grzebińska-Kapusta - logo, grafika strony, folder

Dariusz Wołąkiewicz i Studio Reklamy za 5 (Paweł Mszyca) - plansze, banery, grafika na płyty i opakowania

Ewa Karwik - plakaty

Finanse

Monika Tomczyk - nadzór księgowy

Minoka Tomczyk - prowadzenie księgowości

 


Studio nagrań


Kamera Panasonic
 

Nasze zasoby

Posiadamy lokal przeznaczony na biuro i studio nagrań z odpowiednim zaciemnieniem, oświetleniem i wygłuszeniem. Możemy nagrywać na odpowiednim tle lub w greenbox.

Posługujemy się profesjonalnym sprzętem i możemy realizować nawet bardzo zaawansowane produkcje filmowe z udziałem takiego sprzętu jak: wysokiej klasy kamery HD, Slidekamera, Kran filmowy (ramię o długości 7 metrów z kamerą na ruchomej głowicy), Steadycam (gwarantuje stabilność obrazu podczas ruchu kamery) czy Hexacopter (film z lotu ptaka)

Zapewniamy oczywiście fachowy montaż, oprawę muzyczną, animowane logo, wywiady na planie i nagranie lektora. Możemy tworzyć również wersje obcojęzyczne. 

Mamy doświadczenie we współpracy z lokalną telewizją kablową, która emituje nasze programy. Możemy przygotowywać materiały w dowolnym formacie emisyjnym określonym przez telewizję tak, aby mogły być emitowane przez dowolną stację telewizyjną.
Hexacopter
  Zdjęcia przy użyciu hexacoptera

 


Staedycam
  Zdjęcia przy użyciu staedycam

 


Kran
  Zdjęcia przy użyciu kranu

Studio


Slidekamera
 
Biuro

Lampa studyjna do światła rozproszonego
 
Reflektor punktowy