KAI o Telewizji LUMEN

Internetowa TV Lumen zachęca do pobierania "okienek" na parafialne strony www

Internetowa telewizja Lumen, poświęcona ewangelizacji, zachęca diecezje i parafie w całym kraju do pobierania oferowanych przez nią materiałów. Wystarczy ściągnąć specjalne "okienko". Instrukcja znajduje się na www.lumentv.pl.

„Lumen TV”, mająca siedzibę w bielskiej Kurii, to jedyna w Polsce telewizja internetowa, która swój program w całości poświęca promocji dzieła nowej ewangelizacji. W swojej ofercie ma obszerne relacje z I Kongresu Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie, akcji ewangelizacyjnej „Budzimy Kraków”, wydanie specjalne wiadomości z obrad Komisji Duszpasterstwa KEP, spoty reklamowe na I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Na swej stronie oferuje ponadto komentarze do Ewangelii, relacje z wydarzeń ewangelizacyjnych, wywiady oraz bloki tematyczne, np. skierowane do kobiet czy do młodzieży i do dzieci. Prezentowane są tu także świadectwa.


Telewizja współpracuje z Komisją Duszpasterstwa KEP i Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.
Zachęca diecezje i parafie oraz inne podmioty zainteresowane tą tematyką do korzystania z programów, które przekazuje. Wystarczy pobrać odpowiedni kod ze strony www.lumentv.pl, by utworzyć na swojej stronie "okienko", w którym automatycznie pojawiać się będą co tydzień nowe treści ewangelizacyjne.
Za projekt Telewizji LUMEN odpowiada Elżbieta Król-Cebulska, która jest w Kurii diecezji Bielsko-Żywieckiej Dyrektorem Wydziału ds. Ewangelizacji.

Obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP - o programie na 2013-2014 (opis)

Założenia nowego programu duszpasterskiego na lata 2013-2014 omawiali dyrektorzy wydziałów duszpasterskich kurii diecezjalnych na dwudniowych obradach Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach. Program na lata 2013-2014 jest pierwszą częścią czteroletniego programu duszpasterskiego (2013-2017), któremu towarzyszy hasło „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.
Program duszpasterski

Relację ze spotkania dyrektorów wydziałów duszpasterskich, duszpasterzy krajowych i delegatów KEP dla różnych środowisk, będzie można zobaczyć na stronie TV Lumen.

O rozwoju tej internetowej inicjatywy ewangelizacyjnej opowiadała Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału ds Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Bielsku Białej. By finansować kosztowne przedsięwzięcie, utworzono Fundację Lumen. Internetowa telewizja oferuje komentarze do Ewangelii, relacje z wydarzeń ewangelizacyjnych w kraju, wydarzeń w diecezji bielsko-żywieckiej, wywiady oraz bloki tematyczne, np. skierowane do kobiet czy do młodzieży i do dzieci. Emitowane są świadectwa wiary oraz wideokonferencje.

Celem jest ewangelizacja, pozytywne pokazywanie Kościoła, promocja chrześcijańskiego stylu życia, budowanie jedności Kościoła, inspiracja dla środowisk kościelnych i poznawanie się wzajemne ruchów. Telewizja zachęca też do korzystania ze swoich informacji parafie. Wystarczy pobrać odpowiedni kod ze strony www.lumentv.pl, by utworzyć na stronie swojej parafii "okienko", w którym automatycznie pojawiać się będą co tydzień nowe treści ewangelizacyjne.

I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich we wrześniu w Licheniu

O programie I Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich mówiono podczas spotkania dyrektorów wydziałów duszpasterskich kurii diecezjalnych na dwudniowych obradach Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach. Założenia programu Kongresu przedstawił ks. dr Krystian Piechaczek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Gliwicach. Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowej działalności Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD), ocenę szansy ich rozwoju oraz wymiana doświadczeń i oczekiwań członków. Ks. dr Piechaczek zwrócił uwagę, że są w Polsce diecezje, w których już w latach 70. ub. wieku zaczęły działać PRD, ale są i takie, gdzie powołano je stosunkowo niedawno. Bardziej niż duszpasterskie, w parafiach działają rady ekonomiczne.

Relację ze spotkania dyrektorów wydziałów duszpasterskich, duszpasterzy krajowych i delegatów KEP dla różnych środowisk, będzie można zobaczyć na stronie TV Lumen.

O rozwoju tej internetowej inicjatywy ewangelizacyjnej opowiadała Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału ds Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Bielsku Białej. By finansować kosztowne przedsięwzięcie, utworzono Fundację Lumen. Internetowa telewizja oferuje komentarze do Ewangelii, relacje z wydarzeń ewangelizacyjnych w kraju, wydarzeń w diecezji bielsko-żywieckiej, wywiady oraz bloki tematyczne, np. skierowane do kobiet czy do młodzieży i do dzieci. Emitowane są świadectwa wiary oraz wideokonferencje. Celem jest ewangelizacja, pozytywne pokazywanie Kościoła, promocja chrześcijańskiego stylu życia, budowanie jedności Kościoła, inspiracja dla środowisk kościelnych i poznawanie się wzajemne ruchów. Telewizja zachęca też do korzystania ze swoich informacji parafie. Wystarczy pobrać odpowiedni kod ze strony www.lumentv.pl, by utworzyć na stronie swojej parafii "okienko", w którym automatycznie pojawiać się będą co tydzień nowe treści ewangelizacyjne.

Bp Rakoczy w internecie: oby w Roku Wiary wszyscy odnaleźli drogę do Betlejem

„Nie ukrywajmy naszej wiary, nie wstydźmy się jej, ale głośmy ją na wszystkich drogach naszego życia” – apeluje biskup bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy w specjalnych życzeniach bożonarodzeniowych przekazanych do diecezjan za pośrednictwem internetowej telewizji „Lumen”. Hierarcha wezwał, by wierni wyznawali swą wiarę gdyż takiego świadectwa „oczekuje współczesny świat”.

„Obyśmy potrafili być pomostem prowadzącym innych na spotkanie z Panem. Obyśmy rozpalali nasze serca miłością do Chrystusa i potrafili ten płomień wiary rozlać w sercach innych” – mówił hierarcha.

Biskup przypomniał, że bł. Jan Paweł II wprowadzając świat w trzecie tysiąclecie, „zlecił nam wielkie i piękne zadanie”. „Wezwał do kontemplowania oblicza Jezusa, byśmy odpowiadając na oczekiwania ludzi naszych czasów, nie tylko mówili o Chrystusie, ale w pewnym sensie pozwolili im Go zobaczyć” – zauważał ordynariusz i apelował, by podjąć to zadanie i pospieszyć do Betlejem adorować nowonarodzonego Jezusa, „aby inni mogli Go poznać jako jedyną nadzieję i radość życia”.
„Oby w Roku Wiary wszyscy odnaleźli drogę do Betlejem i w Dziecięciu nowonarodzonym rozpoznali swego Zbawiciela, przygotowali dla niego miejsce w swym sercu i każdego dnia składali Mu świadectwo całym swoim życiem” – podkreślał duchowny, życząc także, by okres świąteczny dał odrobinę spokoju i radości „pośród szaleńczego tempa naszych czasów”, i doświadczyć dobroci Boga – Stwórcy i Odkupiciela.

Film z życzeniami został umieszczony na stronach telewizji „Lumen” oraz Wydziału ds. Ewangelizacji kurii diecezjalnej.

Telewizja „Lumen TV”, mająca siedzibę w bielskiej Kurii to jedyna w Polsce telewizja internetowa, która chce swój program w całości poświęcić realizacji dzieła nowej ewangelizacji. Telewizja zrealizowała już obszerne relacje z I Kongresu Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie, z kolejnej edycji „Tygodnia z Ewangelią” w Bielsku-Białej oraz niedawnej akcji ewangelizacyjnej „Budzimy Kraków”. Telewizja tworzy program cykliczny „Komentarze do Ewangelii”, w których księża i świeccy z różnych ruchów komentują niedzielną Ewangelię. Realizuje także „Wiadomości Diecezjalne”, pomagające informować o tym, co się dzieje na terenie diecezji. Oba programy cykliczne „Komentarz do Ewangelii” i „Wiadomości Diecezjalne” są emitowane także w BTV Bielskiej Telewizji Miejskiej.

rk / Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: telewizja „Lumen” chce ewangelizować w nowych mediach

Dzieci rozmawiające o tym, dlaczego warto chodzić na Roraty i czy będzie koniec świata lub przebrani za aniołów członkowie wspólnoty „Galilea” komentujący niedzielne czytanie z Ewangelii – to najnowsze filmy internetowej Telewizji „Lumen TV”, mającej siedzibę w bielskiej Kurii. To jedyna w Polsce telewizja internetowa, która pragnie swój program w całości poświęcić realizacji dzieła nowej ewangelizacji. Telewizja zrealizowała już obszerne relacje z I Kongresu Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie, z kolejnej edycji „Tygodnia z Ewangelią” w Bielsku-Białej oraz niedawnej akcji ewangelizacyjnej „Budzimy Kraków”.

Jak wyjaśnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia Elżbieta Król-Cebulska, szefowa diecezjalnego Wydziału ds. Ewangelizacji, głównym celem telewizji jest rzetelne i profesjonalne przedstawianie chrześcijańskiej wiary i nauczania Kościoła katolickiego oraz pokazywanie jak żyć Ewangelią w dzisiejszych czasach. „Pragniemy sami być znakiem nowej ewangelizacji. Chcemy być też łącznikiem w integracji ruchów, wspólnot, mediów, duszpasterstw, parafii oraz różnych środowisk, które z nowym zapałem i odwagą głoszą Chrystusa i dają świadectwo wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie” – dodaje.

Telewizja tworzy program cykliczny „Komentarze do Ewangelii”, w których księża i ludzie świeccy z różnych ruchów komentują niedzielną Ewangelię. Realizuje także „Wiadomości Diecezjalne”, pomagające informować o tym, co się dzieje na terenie diecezji. Oba programy cykliczne „Komentarz do Ewangelii” i „Wiadomości Diecezjalne” są emitowane także w BTV Bielskiej Telewizji Miejskiej, oglądanej w Bielsku-Białej, Skoczowie, Cieszynie, Oświęcimiu, Tychach, Libiążu i Chełmku. Są one dostępne na coraz większej ilości parafialnych stron internetowych.

Od niedawna zaczęły powstawać nowe programy adresowane do konkretnych grup osób, odpowiadające na ich specyficzne potrzeby. Już funkcjonują „Świat Kobiet”, „Świat Młodych” i „Świat Młodszych”. Wszystkie propozycje można znaleźć na stronie www.lumentv.pl

W jednym z ostatnich takich programów dzieci z jednej z bielskich szkół przekonują, że warto rozmawiać o chrześcijańskim końcu świata, a nie takim, o jakim mówią media. Z kolei w „Komentarzu do Ewangelii”, członkowie bielskiej Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” tworzą specjalną, teatralną inscenizację, komentują przeczytany fragment Ewangelii i składają świadectwa.

Jak podkreśla Król-Cebulska, misją „Lumen TV” jest dotarcie z katolickim nauczaniem i modelem życia, opartym o przykazania i rozpowszechniającym cywilizację życia, do szerokich grup katolików w Polsce. „Chcemy tworzyć przeciwwagę dla laickich mediów, które prezentują świat w sposób uproszczony, odwołując się do modelu funkcjonowania człowieka, jako pozbawionego zdolności do refleksji konsumenta i odbiorcy” – dodaje.
rk / Bielsko-Biała

 

 

2013-05-27 15:30 Internetowa Telewizja Lumen coraz popularniejsza w sieci

Internetowa Telewizja LUMEN, poświęcona ewangelizacji, jest coraz bardziej popularna wśród internautów. Codziennie odwiedza ją około 4 tys. osób a tygodniowo ok. 28 tysięcy. Telewizja, mająca siedzibę w bielskiej kurii, nadal zachęca diecezje i parafie w całym kraju do pobierania oferowanych przez nią materiałów. Wystarczy ściągnąć specjalne "okienko". Instrukcja znajduje się na www.lumentv.pl.

Odpowiedzialna za projekt Elżbieta Król-Cebulska, która jest w Kurii diecezji bielsko-żywieckiej dyrektorem Wydziału ds. Ewangelizacji, poinformowała KAI, że stronę odwiedza coraz większa liczba osób. „W skali miesiąca jest to już ok. 100 tys. internautów. W ciągu tygodnia każdego dnia mamy prawie 4 tys. odwiedzin, w czasie weekendów jest ostatnio już ponad 5 tys., więc średnia jest około 4 tys. osób dziennie” – wyjaśnia.

Jak przypomina Król-Cebulska, pomysł telewizji internetowej to konkretna odpowiedź na żywe zainteresowanie możliwościami wykorzystania internetu i realizacji filmowych w służbie Kościołowi.

„W zeszłym roku podczas Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich zorganizowanej przez Komisję Duszpasterstwa mówiąc o Diecezjalnej Telewizji Internetowej spotkałam się z żywym zainteresowaniem tym pomysłem. Początkowo myśleliśmy o pomocy w rozwijaniu podobnych diecezjalnych telewizji internetowych w innych diecezjach.

Natomiast abp Stanisław Gądecki zasugerował, aby utworzyć jedną taką telewizję, w której każdy miałby swoje miejsce” – wyjaśnia i tłumaczy, że aby finansować kosztowne przedsięwzięcie, utworzono Fundację Lumen.

„Lumen TV” to jedyna w Polsce telewizja internetowa, która swój program w całości poświęca promocji nowej ewangelizacji. W swojej ofercie ma obszerne relacje z I Kongresu Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie, akcji ewangelizacyjnej „Budzimy Kraków”, wydanie specjalne wiadomości z obrad Komisji Duszpasterstwa KEP, spoty reklamowe na I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Na swej stronie oferuje ponadto Komentarze do Ewangelii, relacje z wydarzeń ewangelizacyjnych, wywiady oraz bloki tematyczne, np. skierowane do kobiet czy do młodzieży i do dzieci. Prezentowane są tu także świadectwa wiary.

 

Telewizja LUMEN współpracuje z Komisją Duszpasterstwa KEP i Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

 

Zachęca diecezje i parafie oraz inne podmioty zainteresowane tą tematyką do korzystania z programów, które oferuje. Wystarczy pobrać odpowiedni kod ze strony www.lumentv.pl, by utworzyć na swojej stronie "okienko", w którym automatycznie pojawiać się będą co tydzień nowe treści ewangelizacyjne.

Celami telewizji są: przekazywanie pozytywnego obrazu Kościoła, wspieranie dzieła ewangelizacji, promocja chrześcijańskiego stylu życia i budowanie jedności Kościoła.

rk / Bielsko-Biała -----
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2013
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Więcej w tej kategorii: « Zaproszenia do LumenTV