Recenzje

Recenzje

Książki (i filmy) mogą nieść pociechę, podnosić na duchu, wywoływać radość lub smutek. Pomagają odkryć prawdę o nas samych i naszych relacjach z innymi.

Życzę udanej podróży.

Alicja

niedziela, 15 listopad 2015 13:08

„Pistacja w Krainie Smoków"

zbiór reportaży na temat współczesnych Chin autorstwa Małgorzaty Błońskiej i Adriana Chimiaka

poniedziałek, 22 grudzień 2014 12:41

„Kąpiel ze słoniem"

pełna humoru opowieść dwóch kobiet, matki i córki o ich egzotycznej podróży i niełatwych relacjach w przeszłości.

środa, 11 czerwiec 2014 14:19

Powieść „Złodziejka książek" Markusa Zusaka od pierwszego wydania w 2005 roku przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów "New York Timesa". To książka, która chwyta za serce i na długo zapada w pamięć.

środa, 11 czerwiec 2014 14:16

„Marley i ja" to propozycja nie tylko dla miłośników psów, ale także dla wszystkich, którzy uwielbiają wzruszające, pogodne opowieści z życia wzięte.

sobota, 15 marzec 2014 13:24

R. P. Evans to bestsellerowy pisarz amerykański, laureat wielu literackich nagród, którego powieści przetłumaczone na  25 języków, biją rekordy sprzedaży.

       Alan, bohater powieści „Dotknąć nieba” i jej kontynuacji „Na rozstaju dróg” to człowiek sukcesu, szczęśliwy mąż, właściciel dobrze prosperującej firmy, bogacz, którego stać na wszystko. Wiedzie idealne życie, do momentu, kiedy jego piękna żona umiera w następstwie wypadku i związanych z nim powikłań, a firmę przejmują nieuczciwi wspólnicy.

 

sobota, 15 marzec 2014 13:19

       Książka „Rok biblijnego życia” to relacja z nietypowego eksperymentu, jakiego podjął się autor, żyjąc przez rok według biblijnych nakazów. I nie chodziło tylko o przestrzeganie powszechnie znanych 10 przykazań.

 

poniedziałek, 30 wrzesień 2013 23:33

W długie, jesienne wieczory możemy przenieść się w wakacyjne plenery południowej Europy , na Kretę i położoną u jej wybrzeży wyspę Spinalonga.

piątek, 12 lipiec 2013 23:01

Agata Christie jest znana przede wszystkim jako „królowa kryminału”.

Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę nie na kryminał, lecz na autobiografię autorki. Jest to dość opasła, dwutomowa lektura, którą można się delektować podczas urlopu.

sobota, 30 marzec 2013 20:59

Ostatnio zaciekawiła mnie twórczość Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, drugiego po H. Sienkiewiczu najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza, niestety skazanego na zapomnienie po II wojnie światowej za krytykę rewolucji bolszewickiej.

Antoni Ferdynand Ossendowski był doktorem nauk chemicznych,wykładowcą, podróżnikiem, literatem,dyplomatą, erudytą, poliglotą, znał 8 języków, w tym mongolski i chiński. Jego książki doczekały się 142 przekładów.

Jego najsłynniejsze dzieło „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” to relacja z ucieczki przed bolszewikami przez Syberię, Mongolię i Chiny. Autor opisuje z pasją ryzykowne przygody, których doświadczył podczas ekstremalnej podróży przez tajgę, góry i pustynię. Relacjonuje swój kilkumiesięczny pobyt w Mongolii, gdzie zawiera znajomość z buddyjskimi lamami i z „krwawym baronem” von Ungern – Stenbergiem.

Ossendowski przedstawia z wielką wrażliwością okrucieństwo wojny, wnikliwie analizuje ludzkie postawy i charaktery, nie pozostaje obojętny na piękno dzikiej przyrody, w której widzi boską potęgę.

Książkę czyta się jednym tchem, jej lektura z pewnością nie będzie straconym czasem.

Serdecznie polecam

Alicja

sobota, 16 luty 2013 10:51

„Dokąd teraz” to interesujący film, wyreżyserowany przez Nadine Labaki, autorkę „Karmelu”. Opowiada o kobietach, które pragną zapobiec bratobójczym walkom w pewnej libańskiej wiosce.

Aby to osiągnąć i okiełznać męski testosteron uciekają się do różnych, zabawnych forteli. Film otrzymał nagrodę publiczności na festiwalach w Toronto, San Sebastian i Oslo.