sobota, 15 marzec 2014 13:19

A.J. Jacobs - „Rok biblijnego życia”

       Książka „Rok biblijnego życia” to relacja z nietypowego eksperymentu, jakiego podjął się autor, żyjąc przez rok według biblijnych nakazów. I nie chodziło tylko o przestrzeganie powszechnie znanych 10 przykazań.

 

A.J. Jacobs, poszukujący żydowski agnostyk, przeczytał Biblię w kilku wersjach, wypisał ponad 700 różnych zaleceń, sugestii, zasad, wskazówek dotyczących wszelkich sfer życia i postanowił się do nich stosować. Żeby sprostać takiemu wyzwaniu, autor otoczył się licznym gronem konsultantów; biblistów, pastorów, rabinów, księży. Rozpoczął od zmiany wizerunku, zapuścił brodę, nosił płócienną tunikę, w ręku laskę, czym budził zdziwienie na nowojorskich ulicach. Ale jak zastosować nakaz kamieniowania cudzołożników ?  Autor wprowadza czytelnika w zamknięte światy, udaje się do wioski Amiszów, spotyka ultraortodoksyjnych Żydów, odwiedza liberalne Kościoły chrześcijańskie, założone przez świeckich kaznodziejów. Eksperyment kończy się po 379 dniach.

        Autor opowiada o swoich przeżyciach dowcipnie i prowokująco,  przytacza anegdoty i ciekawostki, snuje refleksje na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka. Doświadczenia, jakich w trakcie roku obcowania z Biblią nabywa, w pewien sposób zmieniają jego stosunek do rzeczywistości. Stosowane zasady wpłynęły na jego podświadomość, sprawiając, że stał się człowiekiem spokojniejszym, radośniejszym i bardziej otwartym na innych ludzi.

Czytany 42651 razy