Dama w Akcji - Dama z pasją

Janina Janica–Piechota: absolwentka AGH, z zawodu i zamiłowania dyplomowany nauczyciel matematyki, społecznik, od 40 lat w udanym związku małżeńskim. Zasiada w Radzie Akcji Katolickiej na szczeblu diecezjalnym. Radna Powiatu Bielskiego. Od roku 1992 – przez 3 kadencje - radna gminy Wilkowice.

Zacznę od pytania stricte kobiecego. Kto lub co inspiruje pani kobiecy design- dużo w nim artyzmu i oryginalności?!

Kształciłam się pod okiem znanych na Podbeskidziu artystów. Ukończyłam Technikum Włókiennicze, moim nauczycielem był prof. Grabowski i prof. Kwiatkowska – osoby o niesłychanej wrażliwości artystycznej. Mieliśmy w szkole naukę projektowania tkanin i dużo z tego skorzystałam.

Zwracam również uwagę, jak ubierają się inne osoby, przeglądam portale modowe. Jak już przygotuję sobie ubiór na dany dzień patrzę na całość, jak się wszystko komponuje.

Mężowi pani też podpowiada w kwestii ubioru?

Mąż pyta mnie o zdanie przy doborze dodatków. Wcześniej starałam się tak zadziałać, byśmy – wychodząc razem - mieli w ubiorze element wspólny kolorystycznie i w ten sposób byli zauważalni, że jesteśmy razem.

Geneza pani związków z Akcją Katolicką sięga roku 1997. Wtedy 21 września zawiązała się grupa inicjatywna w parafii pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach, w pani rodzinnej miejscowości.

Byłam na tym spotkaniu, interesowało mnie wiele spraw związanych z działalnością parafialnych oddziałów AK – uporczywie dopytywałam o szczegóły. Kiedy zawiązała się grupa inicjatywna, zostałam poproszona o jej poprowadzenie!

16 listopada 1997 r. ks Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy ogłosił dekret, w którym powoływał u nas Parafialny Oddział Akcji.

Akcja Katolicka zrzesza osoby, które min. przez rozmaite formy działalności statutowej aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym. Czy AK inspirowała pani społeczne zaangażowanie?

Zdecydowanie tak. Dochodziłam do tego drobnymi krokami, że jest potrzeba aby nasze działania przyparafialne miały przełożenie na to, co dzieje się w gminie. Ludzie mi zawierzyli, że ich głos poprzez moją obecność w radzie gminy będzie słyszalny.

janica2

Jedna z pani lokalnych inicjatyw dotyczyła papieskiej mozaiki.

Mozaika bł. Ojca Świętego Jana Pawła II (...) jest hołdem złożonym Wielkiemu Polakowi przez naszą parafię. Znajduje się na szlaku papieskim otwartym na początku października 2014 r. Jednym z przystanków szlaku jest nasz kościół, w którym są relikwie św. Jana Pawła II oraz tablica pamiątkowa upamiętniająca przejazd Ojca Świętego przez naszą miejscowość w 1995 r.

Co zyskujemy, z perspektywy pani 12-letnich doświadczeń, podejmując decyzję o zaangażowaniu nie tylko w życie parafii, ale - inspirowani życiem parafii - w życie społeczne?

Przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka ...

Dalsza część rozmowy w wersji dźwiękowej, a w niej:

o najlepszym czasie na parytet i umiejętności zarządzania własnym życiem,

o sztuce aktywnego leniuchowania.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania

Jagoda Podolak